Kasy fiskalne – zmiany wraz z początkiem 2018 roku

Wraz z nadejściem roku 2018 wprowadzone zostaną poważne zmiany w kwestii kas fiskalnych. Będą to zupełnie nowe rozwiązania w zakresie rejestrowania sprzedaży, które mają ułatwić pracę zarówno przedsiębiorcom, jak i samemu Ministerstwu. Wszystkie to działania mają na celu stopniowe wyeliminowanie kas fiskalnych starego typu, które znamy na co dzień. Czas opowiedzieć o tym, co rozpoczęło się 1 stycznia 2018 roku!

Kasy fiskalne online

Głównym hasłem, które usłyszymy przy nowelizacji ustawy Ministerstwa to „kasy fiskalne online”. Aby jak najłatwiej wytłumaczyć to, o co w tym wszystkim chodzi, powiemy, że nowsze modele tych urządzeń zostaną połączone za pomocą Internetu do specjalnego serwera i na bieżąco w sposób automatyczny będą przesyłać wszystkie potrzebne dane do Centralnego Repozytorium Kas. Również inne procesy jak chociażby fiskalizacja, która była bardzo długotrwała i często była niepotrzebną granicą, która utrudniała rozpoczęcie sprzedaży naszych produktów i usług, stanie się łatwiejsza. Teraz będzie ona całkowicie automatyczna i będzie miała miejsce już po podłączeniu kasy do sieci.

Co z moimi informacjami?

Wspomnieliśmy już wcześniej o tym, że pewne informację trafią do CRK – jednak zapewne nie wiecie, na które z nich padnie? Otóż będą to:

– wysokość obrotu oraz stawki podatku należnego,

– stawka VAT,

– rodzaj towaru lub usługi,

– lokalizacja instalacji urządzenia.

Nie musimy się martwić, że dane czy to naszej firmy, czy, co gorsza, nabywcy będą gromadzone i przetwarzane!

Oszczędność papieru

Inną, równie ważną kwestią dla przedsiębiorcy będzie to, że zniknie konieczność dodatkowego drukowania dokumentów fiskalnych. Jak zapewne wiemy, przed nowelizacją ustawy na naszych barkach spoczywał obowiązek przechowywania papierowych kopii wszystkich paragonów przez okres aż pięciu lat! Często bywało to bardzo problematyczne, lecz wraz z wprowadzeniem urządzeń połączonych z Internetem, ulegnie to zmianie. Osoby myślące o wielu, nawet najgorszych możliwościach mogą zwątpić w kasy online. Co się stanie w momencie, w którym połączenie z siecią zostanie zerwane, chociażby na chwilę? Nie musimy się obawiać, gdyż dopóki po ponownym połączeniu zadbamy o przesłanie tych danych – wszystko będzie w porządku!

Podsumowanie

W ciągu kilku następnych lat, rozpoczynając od 2018 roku, wszystkie kasy fiskalne mają działać wedle nowych zasad. Ministerstwo Finansów chce w ten sposób sprawić, że cały proces przebiegnie w sposób płynny i nie skończy się paraliżem działalności dla wielu ludzi biznesu. Oczywiście nie wszystkich problemów da się uniknąć, jednak wprowadzenie kas rejestrujących online ma na celu ulepszoną kontrolę wszystkich działań firm w zakresie sprzedaży, jak i jej rejestracji!

PIT

Powiązane artykuły