Jeżeli jeszcze nie udało Ci się złożyć zeznania podatkowego, to ostatni moment, by poznać szczegóły zmiany, dotyczącej małego podatku CIT. W tym artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega nowelizacja tego podatku i co warto wiedzieć, przed złożeniem stosownych dokumentów w urzędzie.
Mały podatnik – co warto wiedzieć?
Jeżeli chcesz rozliczyć się z ubiegłego roku skarbowego jako mały podatnik, całkowity zarobek ze sprzedaży, po wliczeniu wszystkich kwot objętych podatkiem od towaru i usługi, nie może przekroczyć kwoty 1,2 mln euro.
Oczywiście finalna kwota uzyskana po przeliczeniu na złoty polski, zależy od kursu waluty euro z dnia 1 października 2018 roku. Patrząc na nowy próg podatkowy dla małego podatnika, z perspektywy ubiegłych lat, można mówić o dużym obniżeniu. Oznacza to, że mniej osób niż poprzednim razem będzie mogło ubiegać się o objęcie ich owym rozliczeniem podatkowym CIT.
Jednorazowe odpisy amortyzacyjne dla małych podatników
W sytuacji, gdy dopiero zaczynasz prowadzić własną działalność gospodarczą lub Twoje zarobki nie przekraczają progu, możesz upomnieć się o tak zwany odpis amortyzacyjny. Polega on na tym, że od rzeczy, która posiada firma (towary, kapitał itp, czyli tak zwane środki trwałe) można odpisać sobie kwotę, która nie może przekroczyć 50 tysięcy euro. Poza tym mały podatnik CIT jest uprawniony do skorzystania z ulgi podatkowej, która wynosi 15%.
Coroczne nowelizacje przepisów podatkowych
Jak wiadomo, każdego roku zmieniają się przepisy podatkowe, więc nie jest pewne, że owa ustawa zostanie również włączona w kolejny rok podatkowy. Z kilku źródeł informacyjnych wynika, że limit przychodów, decydujący o tym, czy obejmie nas CIT, może zostać podwyższony lub obniżony. Warto również wspomnieć, że w 2020 roku ulga podatkowa będzie wynosiła tylko 9%. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, lepiej śpieszmy się ze składaniem zeznania.
Kto w 2019 roku będzie mógł zostać małym podatnikiem?
Od tego roku każda osoba, której firma nie przekroczy dochodu 1,2 mln złotych, będzie mogła zostać małym podatnikiem. Oprócz tego, że zapłaci mniej podatku, dostanie jeszcze kilka benefitów. Przede wszystkim:
- jeśli małżonek przedsiębiorcy pracuje, będzie on mógł wliczyć jego wypłatę w koszty uzyskania przychodu,
- jednorazowa strata podatkowa będzie mogła wynieść do 5 mln złotych.
Co jeszcze ciekawego wniesie ustawa mały podatnik 2019? Przede wszystkim około 5 mln osób pracujących zawodowo w najmniej wypadkowych zawodach, nie będzie musiało przechodzić rutynowych szkoleń BHP, które do tej pory odbywały się okresowo. Warto również wiedzieć, że formularze podatkowe w przypadku dokumentacji dotyczących rozliczenia z podatku lokalnego, zostaną ujednolicone.