Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zabezpieczeniem polskich emerytur

19 listopada 2018 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę PPK – o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

PPK ma stać się złotym środkiem na zapewnienie naszej rodzimej gospodarce bezpieczeństwa i stabilności. Wprowadzone rozwiązanie ma na celu zwiększenie szans na rozwój rynku kapitałowego w naszym kraju za pośrednictwem budowania długoterminowego systemu oszczędności. Zwiększenie kapitału pozwoli na inwestowanie zgromadzonych środków co ma przełożyć się na dynamiczniejszy rozwój polskiej gospodarki.

Założeniem PPK jest, aby w ramach ustawy gromadzone środki zasilały polski rynek kapitałowy, co pozwoli na wzmocnienie inwestycji dla polskich przedsiębiorstw. Niesie to za sobą wiele korzyści dla Polski i Polaków. Większy kapitał oznacza lepszy i szybszy rozwój polskich przedsiębiorstw a co za tym idzie tworzenie nowych miejsc pracy. W efekcie końcowym mają zostać podniesione wynagrodzenia oraz pozyskane środki na inwentycznie w sektorze przemysłowym lub infrastrukturalnym.  Ministerstwo finansów zakłada, że skierowanie rodzimego kapitału do polskich przedsiębiorstw da sposobność na zwiększenie rozwoju innowacyjności w naszym kraju, a tym samym pozwoli Polsce na zbudowanie sobie silnej pozycji na arenie między narodowej.

Dodatkowo zwiększenie polskiego kapitału za pośrednictwem stałego dopływu funduszy z wewnątrz pozwoli na znaczne zmniejszenie ryzyka wiążącego się z napływającym kapitałem z zewnątrz kraju.

Szacuje się, że Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą około 11,5 miliona pracowników. Program dotyczyć będzie osób zatrudnionych zarówno na umowach o pracę, jak również na umowach zlecenie czy o dzieło, którzy po ukończeniu 60 roku życia będą mieli możliwość korzystania z odłożonych środków. Środki wypłacić będzie można w miesięcznych ratach przez okres 10 lat bez podatku, lub jednorazowo przy czym 75% oszczędności zostanie opodatkowana.

Wpłaty na konto PPK, które będzie wnosić pracownik to od 2 do 4% miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli pracownik zarabia mniej niż 120% płacy minimalnej, wpłata będzie wynosić od 1,5 do 4 % z zachowaniem możliwości dopłat rocznych i wpłaty powitalnej.

Wpłata powitalna i dopłaty roczne to składki, które ma finansować Państwo. Wpłata powitalna wynosi 250zł, natomiast dopłaty roczne 240zł co roku. Ponad to, pracodawca dopłaca składkę od 1,5 do 4% wynagrodzenia.

PPK będzie wprowadzane stopniowo. Ustawa będzie dotyczyć kolejno :

  • do dnia 1 lipca 2019 roku podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób,
  • do dnia 1 stycznie 2020 roku podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób,
  • do dnia 1 lipca 2020 roku podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób,
  • do dnia 1 stycznie 2021 roku pozostałych podmiotów zatrudniających oraz strefy publicznej.
PIT

Powiązane artykuły