Płatności bezgotówkowe – czy będą dostępne we wszystkich sklepach?

Według nowelizacji ustawy wszystkie urzędy oraz sklepy będą musiały udostępnić możliwość płatności bezgotówkowych. Ministerstwo Rozwoju w ten sposób chce zwiększyć przepływ transakcji za pomocą kart kredytowych, bliku, telefonu czy kart płatniczych.

Sklepy z kasami fiskalnymi od połowy 2018 roku będą zmuszone umożliwić płatności bezgotówkowe. To wybieg ze strony Ministerstwa Rozwoju, które chce bardziej upowszechnić cyfrowe opłaty.

Państwo dla przedsiębiorców

Ale zmiany wiążą się również ze wsparciem ze strony państwa. Władze zapowiedziały, że małe i średnie firmy na początku dostaną bezpłatne terminale POS. To urządzenia, poprzez które można opłacać towary i usługi kartą płatniczą. Terminalne mają trafić również do instytucji publicznych i urzędów. W sumie jest dostępnych ich aż 600 tys.

Urządzenia ma sfinansować Fundacja Polska Bezgotówkowa. Dzięki temu przedsiębiorcy i instytucje przez rok nie będę musiały uiszczać opłat za wykonane transakcje.

Skąd decyzja?

Ministerstwu Rozwoju zależy na wprowadzeniu standardów unijnych, czyli rozpowszechnieniu na jak największą skalę płatności bezgotówkowych. A w związku z tym, również zapewnienie dodatkowych terminali dla przedsiębiorstw i instytucji państwowych. Co więcej, Polacy nadal wolą płacić gotówką, przez co firmy są narażone na wyższe koszta.

Ministerstwo podkreśla, że zależy im na zamienieniu płatności gotówkowych na te za pomocą urządzeń. To ma znacznie obniżyć dodatkowe koszty i usprawnić robienie zakupów.

Jak zmieni się prawo?

Nowelizacja zagwarantuje, że urzędy zapewnią swoim petentom możliwość płatności bezgotówkowych, gdy ci będą chcieli uiścić opłaty egzekucyjne czy skarbowe. W przypadku sklepów mają one dać możliwość swoim klientom wyboru pomiędzy opłatą za pomocą gotówki lub innej formy, np. przelewu, karty płatniczej czy bliku. Ważnym zapisem jest to, że obowiązek spada tylko na przedsiębiorstwa posiadające kasę fiskalną.

Potrzebne nowelizacje mają zostać przyjęte do końca stycznia. Jednak wszystko zależy od harmonogramu prac oraz tego, kiedy prezydent podpisze nowelę.

PIT

Powiązane artykuły