Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 15 września 2020 roku wydał postanowienie o możliwości dokonania korekty ulgi za złe długi. Korekta ma być możliwa do dokonania w przypadku, gdy odbiorca dostarczonego towaru lub wyświadczenia usługi znajduje się w upadłości lub likwidacji.
Według art. 89 ustawy VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w żadnej formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Aby podatnik mógł skorzystać z ulgi za złe długi musi spełniać warunki:
- dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której
dokonuje się korekty:
- wierzyciel i dłużnik są podatnikami VAT czynnymi,
- dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym ją wystawiono.
TSUE określił, że : „art. 90 dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie przepisom krajowym, które uzależniają obniżenie podstawy opodatkowania VAT od warunku, by w dniu dostawy towaru lub świadczenia usług, a także w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej mającej na celu skorzystanie z tego obniżenia dłużnik był zarejestrowany jako podatnik VAT i nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, zaś wierzyciel był w dniu poprzedzającym dzień złożenia korekty deklaracji podatkowej nadal zarejestrowany jako podatnik VAT.”
TSUE uważa polskie regulacje za zbyt surowe i stawia się po stronie podatników. Według trybunału przedsiębiorca powinien mieć możliwość odzyskania VAT, nawet w przypadku, jeżeli dłużnik znajduje się w upadłości lub likwidacji.