Rozliczenie PIT przez Internet

Najnowocześniejszym rozwiązaniem a zarazem najszybszym na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest złożenie deklaracji podatkowej drogę elektroniczną. Proces ten choć brzmi skomplikowanie jest dziecinnie prosty a przy tym bardzo wygodny.

Cała procedura odbywa się z poziomu komputera bez konieczności wychodzenia z domu. W tym celu należy jednie pobrać bezpłatną aplikację udostępnianą na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Po pobraniu programu i zainstalowaniu należy wybrać interesujący nas formularz a następnie przystąpić do jego wypełniania. Na chwilę obecną e-deklaracja obsługuje ponad 40 różnych dokumentów podatkowych wraz z obowiązującymi załącznikami, tak więc bez najmniejszego problemu PIT elektronicznie może złożyć praktycznie każda osoba fizyczna.

Wypełnianie deklaracji podatkowej odbywa się etapami. Pozwala to na wypełnienie całego dokumentu bez pominięcia obowiązkowych rubryk co dość często zdarza się przy formularzach papierowych. Dodatkowo, program wyręcza użytkownika przy kalkulacjach. Po wprowadzeniu danych liczbowych dotyczących pozyskanych przez nas dochodów wartość podatku wyliczana jest automatycznie. Wysłanie dokumentów również zostało zautomatyzowane. Po wypełnieniu formularza i zatwierdzeniu go przez płatnika płatnik przesyła PIT do odpowiedniej placówki administracji skarbowej, określanej na podstawie jego numeru NIP. W ramach potwierdzenie, na adres naszej skrzynki e-mail otrzymujemy UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to nic innego jak elektroniczna forma, klasycznej i dobrze już znanej płatnikom niebieskiej pieczątki jaką otrzymujemy składając tradycyjne zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym. Choć Ministerstwo Finansów zapewnia, że platforma e-deklaracji przez lata została bardzo szczegółowo dopracowana, warto upewnić się, że podany przez Nas adres e-mail jest poprawny.

Kolejną korzyścią płynącą ze złożenia zeznania podatkowe drogą elektroniczną jest szybszy proces jej realizacji. Oznacza to, że PIT-y nadesłane właśnie tą drogą są rozliczane w pierwszej kolejności. Dzieje się tak dlatego, że w momencie nadania jej przez płatnika zostaje ona automatycznie wprowadzona do systemu.

Papierowe deklaracje w pierwszej kolejności muszą zostać wprowadzone aby proces mógł przebiegać dalej. W skrócie, płatnik rozliczający się za pośrednictwem platformy do e-deklaracji szybciej uzyska zwrot nadpłaconego podatku, niż podatnik który rozlicza się w sposób tradycyjny.

Na sam koniec informujemy, że deklaracje podatkowe przyjmowane są do platformy e-deklaracji przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Tak więc płatnik sam może określić najwygodniejszy czas i miejsce na jej złożenie.

PIT

Powiązane artykuły