Ulgi podatkowe dla inwestujących firm

Ministerstwo Rozwoju po raz kolejny podejmuje próby zachęcenia przedsiębiorców do inwestycji. Tym razem chodzi o korzystne dla przedsiębiorców zmiany w przepisach, dotyczących kosztów uzyskania przychodu.

zmiany w przepisach

Resort planuje nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Informacyjna Agencja Radiowa dotarła do nieoficjalnych jeszcze informacji, według których ma zostać wprowadzona jednorazowa amortyzacja, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli zapłacić niższe podatki.

W obecnym stanie prawnym, przedsiębiorca, który inwestuje przykładowo w sprzęt o wartości 100 tysięcy złotych, może zamortyzować, czyli wliczyć w koszty 20 tysięcy złotych rocznie. Od pozostałej kwoty, czyli od 80 tysięcy złotych, przedsiębiorca musi zapłacić podatek.

Według zmian planowanych przez Ministerstwo Rozwoju, ma być możliwość zaliczenia do kosztów wszystkich wydatków już w pierwszym roku. W ten sposób nie będzie jednak możliwości rozliczenia samochodów oraz nieruchomości.

Przygotowała Anna Woś

PIT

Powiązane artykuły