Czym są e-Deklaracje PIT

Zeznania podatkowe podatnicy zobowiązani są do składania w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia. Warto mieć na uwadze fakt, że im mniej czasu pozostaje na złożenie deklaracji tym kolejki w placówkach administracji skarbowej i na poczcie się wydłużają.

Powszechnie wiadomo, że nie ma nic bardziej irytujące jak stanie w długich kolejkach i marnowanie czasu, który można spożytkować w bardziej pożyteczny sposób. W tym celu aby ułatwić podatnikom rozliczanie się z fiskusem oraz zredukować niekończące się kolejki w urzędach wprowadzono e-deklarację.

System ten ma już kilka ładnych lat i mimo jego rosnącej popularności, nadal niewielki odsetek podatników z niego korzysta. Elektroniczne deklaracje obsługiwana są za pośrednictwem bardzo prostej aplikacji udostępnianej przez Ministerstwo Finansów. Każdy podatnik może z niego skorzystać. W tym celu wystarczy się jedynie zalogować do systemu. Po zweryfikowaniu danych, podatnik krok po kroku prowadzony jest przez proces wypełniania zeznania podatkowego. Począwszy od wprowadzenie numeru NIP i danych osobowych, po wypełnienie rubryk dotyczących pozyskanych dochodów kończąc na wysokości podatku.

Istotnymi zaletami deklaracji elektronicznych jest po pierwsze maksymalne ułatwienie procesu wypełniania PIT-u a po drugie radykalne zmniejszenie pojawiających się błędów. Często przy wypełnianiu tradycyjnych, papierowych formularzy zapominamy o podstawach jakimi jest wprowadzenie numeru NIP, Pesel czy samo podpisanie się. W przypadku e-deklaracji nie występują takie przypadki. Aplikacja kolejno przeprowadza podatnika przez wszystkie wymagane rubryki. Dodatkowym atutem jest fakt, że gotowy formularz zostaje automatycznie przesłany do odpowiedniej placówki skarbowej.

Złożenie PIT-u drogą elektroniczną jest tak samo bezpieczne jak w przypadku osobistego złożenia dokumentu w siedzibie Urzędu Skarbowego. Różnica polega na tym, że zamiast pieczątki na papierowej kopii deklaracji podatkowej podatnik otrzymuje UPO.

UPO to Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które zostaje przesłane na adres e-mail, który podaliśmy podczas wypełniania e-deklaracji. Dokument ten jest potwierdzenie napłynięcia deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego.

PIT

Powiązane artykuły