Do końca kwietnia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązania do złożenia rozliczeń za 2020 r. oraz do zapłaty należnego podatku. Jaka kara grozi za brak zapłaty podatku w terminie?
Podatek do zapłaty w rocznym PIT może wystąpić:
- kiedy zaliczki były rozliczane według niższej stawki.
- omyłek w rozliczaniu zaliczek na podatek dochodowy lub ich braku,
- osiągania dochodów z wielu źródeł, jeśli zaliczki były rozliczane według
- niższej stawki, a łączne dochody przekroczyły próg,
- podwójnego zaliczenia kwoty wolnej od podatku w przypadku posiadania kilku źródeł dochodów.
Zapłata za podatnika – kto może zapłacić za podatnika?
Co do zasady za zobowiązania podatkowe odpowiada podatnik, i to on zgodnie z obowiązującymi przepisami jest zobowiązany do zapłaty podatku.
Wpłaty za podatnika można dokonać tylko w dwóch przypadkach, określonych w art. 62b Ordynacji podatkowej:
§ 1. Zapłata podatku może nastąpić przez:
- małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę;
- aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym;
- inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.
Podatek nieuregulowany w terminie – konsekwencje
Podatek nieuregulowany w terminie płatności staje się zaległością podatkową. W sytuacji, kiedy podatnik wie że, z jakiś względów niemożliwa będzie zapłata w terminie podatku warto zawnioskować przed terminem płatności o ulgę podatkową:
- odroczenie zapłaty podatku lub rozłożenie należności na raty.
Na stronie pit.pl doskonale wytłumaczono konsekwencje braku zapłaty podatku PIT w terminie. W sytuacji, kiedy nie zareagujemy na czas urząd skarbowy będzie naliczał odsetki od zaległości podatkowej oraz będzie mógł egzekwować zobowiązania podatkowe. Podstawowa stawka odsetek za zwłokę wynosi w latach 2019-2021 – 8% w skali roku. Oprócz odsetek podatnik opóźniający się uporczywie z zapłatą podatku może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnoskarbowej. W sytuacji kiedy powstał dług podatnika wobec urzędu skarbowego i nie został uregulowany pomimo upomnienia w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne, w ramach którego będzie ściągać zaległości podatkowe z majątku dłużnika. Dodatkowo, kiedy podatnik uporczywie nie płaci podatku musi liczyć się z konsekwencjami karnoskarbowymi.