Kontrola Skarbowa bije rekordy skuteczności

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, organ odpowiedzialny za kontrole podatników niemal dwukrotnie zwiększył swoją skuteczność w walce z nadużyciami finansowymi. Dzięki temu, w budżecie państwa zostanie o półtora miliarda zł więcej.

umundurwany urzędnik kontroli skarbowej

W okresie trzech pierwszych kwartałów tego roku, zbadano ponad 7,1 tys. podmiotów gospodarczych (w tym około 4,1 tys. spraw dotyczyło kontroli podatkowej). To niewiele więcej, niż przed rokiem – w analogicznym okresie 2015 r., ogółem przystąpiono do niecałych 6,8 tys. postępowań kontrolnych. Skąd więc tak nagły wzrost skuteczności?

Pracownikom Kontroli Skarbowej postawiono jasne zadanie skupienia swoich działań tam, gdzie dochodzi do najbardziej dotkliwych dla budżetu nieprawidłowości. Chodzi tutaj głównie o pole działania wszelkiej maści organizacji przestępczych, które wyłudzają zwrot podatku VAT – tutaj trend wzrostowy w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku wyniósł aż 335%. Kwota jest niebagatelna, jest to bowiem ponad 560 mln zł. Łącznie, dzięki działaniu służb Kontroli Skarbowej i Wywiadu Skarbowego, w budżecie zostało 1,5 mld złotych (wzrost o 80%).

PIT

Powiązane artykuły