Podwyższone koszty uzyskania przychodu a praca zdalna

Czy przy pracy zdalnej należą się pracownikowi podwyższone koszty uzyskania przychodu? Kiedy się należą i komu?

Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej od 08.03.2020 r. pracodawca może wysłać swoich pracowników na prace zdalną. W związku z tym Dziennik Gazeta Prawna zapytała Ministerstwo Finansów o to, czy takich pracowników obowiązują koszty uzyskania przychodów. Resort finansów w odpowiedzi zaznaczył, że praca zdalna nie pozbawia pracownika, który mieszka w innej miejscowości niż miejscowość siedziby firmy prawa do podwyższonych kosztów uzyskania podróży.

W czasie trwania pandemii koronawirusa parca zdalna stała się rozsądny rozwiązaniem. Zapobiega ona możliwości zarażenia się wirusem w miejscu pracy. Kto może pozwolić sobie na pracę z domu, z pewnością może czuć się bezpieczniej. Jak już wiadomo rząd ma w planach wprowadzenie przepisów pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy, jako uregfulowanie norm prawnych dotyczących telepracy.

Jak możemy dowiedzieć się z portalu pit.pl: „w sytuacji zatem, gdy w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, to niezależnie od faktycznego miejsca wykonywania pracy na polecenie pracodawcy, pracownikowi – tak jak dotychczas – przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy pracownik otrzymuje dodatek za rozłąkę lub zwrot kosztów dojazdu niezaliczony do przychodów podlegających opodatkowaniu”.

PIT

Powiązane artykuły