Szczęście do podziału z fiskusem

loteria totolotek
UWAGA! JUŻ CZAS ROZLICZYĆ PIT za 2019!: Kliknij i pobierz darmowy program

Któż z nas nie marzy o wielkiej wygranej? Kuszeni zawrotnymi kwotami i nagrodami o dużej wartości, chętnie bierzemy udział w różnej rodzaju konkursach, loteriach czy grach losowych. A, gdy już los sprawi nam niespodziankę, szczęściu nie ma końca. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że od wygranych musi zapłacić podatek. Jego wysokość jest uzależniona od kwoty lub wartości nagrody.

loteria totolotek kule z numerami

Kiedy trzeba się podzielić z fiskusem?

W przypadku gier liczbowych zwolnione z płacenia podatku są osoby, których jednorazowa wygrana nie przekracza 2280 zł. Jeśli wygramy więcej, musimy się liczyć z podziałem z fiskusem – w takim przypadku płacimy od całości wygranej, a nie jedynie od nadwyżki przekraczającej kwotę zwolnienia. Warto zaznaczyć, że wpłacenie daniny do urzędu skarbowego to obowiązek organizatora konkursu – pobierze on podatek (który jest ryczałtem) w wysokości 10 proc. wygranej. Jeśli więc wygramy milion złotych, będziemy musieli oddać fiskusowi 100 tysięcy. Zasady te dotyczą również różnego rodzaju loterii, np. pieniężnych, promocyjnych, audiotekstowych, fantowych.

PIT

Podatek od wygranej – jeśli przekroczy ona 760 zł – muszą zapłacić też uczestnicy konkursów organizowanych przez środki masowego przekazu. Taka sama zasada dotyczy rywalizacji z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Ważne jest także to, że wygranej nie musimy ujawniać w swoim zeznaniu rocznym i po prostu pomijamy ją przy wypełnianiu PIT-a. To organizator konkursu sporządza deklarację PIT-8AR i wysyła ją do urzędu skarbowego.

Co z nagrodami rzeczowymi?

Niejednokrotnie zdarza się, że nagrodą w konkursie jest samochód, czy sprzęt elektroniczny. W takim przypadku zwycięzca sam musi uregulować zobowiązanie wobec fiskusa. Wartość wygranej rzeczowej określa się po jej cenie rynkowej lub w przypadku, gdy dana nagroda została zakupiona przez organizatora – przez jej cenę z rachunku. Jeśli laureat nie wpłaci na wskazane konto odpowiedniej sumy pieniędzy, organizator nie wyda mu nagrody. Stawka i w tym wypadku wynosi 10 proc. wartości wygranej.

Komentarze

PIT