Czym jest podatek exit tax?

Polskie przepisy prawa dotyczące podatków stale się zmieniają. Wprowadzane są nowe daniny, które mają chronić interesy naszego państwa.

Jednym z takich podatków jest exit tax, czyli “podatek od wyprowadzki”. Czym jest? Kiedy możemy spodziewać się jego wprowadzenia? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

podatek-kalkulator

Czym jest podatek exit tax?

Nie od dziś wiadomo, że wiele firm przenosi swoją działalność do tzw. “rajów podatkowych” by optymalizować swoje koszty. Nie jest to rozwiązanie do końca uczciwe, co więcej, powoduje znaczne uszczuplenie budżetu naszego państwa. Podatek exit tax to rozwiązanie, które ma na celu zapobieganie temu zjawisku. Mówiąc najprościej, jest to podatek, który płacić będziemy musieli w momencie, w którym zdecydujemy się przenieść całość lub część działalności swojej firmy do innego kraju.

Kogo obejmie podatek?

Podatek ten, wbrew pozorom nie uderza w polskich przedsiębiorców. Dotyczy firm, które zdecydują się przenieść działalność poza granice Polski. Nałożony zostanie również na osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność poza granicami kraju, mają udział w spółkach lub akcjach, papierach wartościowych lub funduszach inwestycyjnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.nntfi.pl/finanse-po-godzinach/exit-tax.

Unijny wymóg wprowadzenia podatku

Mówiąc o podatku exit tax warto wspomnieć, że nie jest to decyzja polskiego rządu, który postanowił zwiększyć swoje wpływy. Jest to bowiem danina, która zostanie wprowadzona w związku z decyzjami, które zapadły w Unii Europejskiej. Wspólnota pragnie zwiększyć uczciwość przedsiębiorców, którzy wykorzystują możliwość przeniesienia swojej działalności do jednego z krajów, w którym podatki są mniejsze. Ma to zwiększyć kontrolę nad unikaniem opodatkowania. Dyrektywy narzucające na kraje Unii konieczność wprowadzenia takiego podatku zostały wydane już w 2016 roku.

Podsumowując, exit tax to rozwiązanie, które ma na celu zmniejszenie nieuczciwości przedsiębiorców i unikania płacenia podatków. Jak jednak będzie wyglądała ostateczna jego forma dowiemy się niedługo.

PIT

Powiązane artykuły