Dobre wieści dla firm prowadzących wymianę handlową z Chinami

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów, Chiński bank centralny zamierza dodać siedem walut, które będzie można wymieniać bezpośrednio na juany. Wśród nich znajduje się również Polski Złoty.

kalkulator

Zmiany wprowadzone mają zostać jeszcze w tym roku. Preferowane waluty, które uzyskały dostęp do bezpośredniej wymienialności na chińskim rynku poza naszym Złotym, to korony norweskie, szwedzkie i duńskie, węgierski forint, turecka lira. Jedynym krajem spoza Europy, którego waluta została w ten sposób wyróżniona, jest Meksyk ze swoim peso.

Dzięki zmianie, będzie możliwe rozliczanie bezpośrednio w złotówkach, pomijając przeliczenia na dolara, co z pewnością odczują polscy przedsiębiorcy, którzy sprowadzają towary z Państwa Środka. Przełoży się to na zmniejszenie kosztów transakcji, a co za tym idzie, współpraca z Chińskimi firmami stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Jak się okazuje, Chińczycy zainteresowani są również polskimi obligacjami, wprowadzonymi do obrotu w juanach, na tamtejszym wewnętrznym rynku międzybankowym. W sierpniu br., polskie Ministerstwo Finansów przeprowadziło emisję takich obligacji, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów z Chin. Bezpośrednia wymienialność juana na złotówki, z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności naszych papierów wartościowych.

PIT

Powiązane artykuły