W Warszawie znajduje się kilkanaście oddziałów Urzędów Skarbowych. Każdy oddział obsługuje określony rejon miasta i powiatu. Poniżej lista wszystkich oddziałów razem z ich zasięgiem terytorialnym.
Urząd Skarbowy Bielany
Urząd Skarbowy w Warszawie – Bielanach obsługuje mieszkańców dzielnicy Bielany oraz gmin Błonie, Izabelin, Kampinos, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice.
Urząd Skarbowy Bielany
ul. Skalbmierska 5
01-844 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Bielany
Urząd Skarbowy Bemowo
Urząd Skarbowy w Warszawie – Bemowie obsługuje mieszkańców dzielnic Bemowo, Ursus i Włochy.
Urząd Skarbowy Bemowo
ul. Białobrzeska 53a
02-325 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Bemowo
Urząd Skarbowy Mokotów
Urząd Skarbowy w Warszawie – Mokotowie obsługuje mieszkańców dzielnicy Mokotów.
Urząd Skarbowy Mokotów
ul. Postępu 16A
02-676 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Mokotów
Urząd Skarbowy Praga
Urząd Skarbowy w Warszawie – Pradze obsługuje mieszkańców dzielnic Praga Południe i Praga Północ.
Urząd Skarbowy Praga
ul. Jagiellońska 15
03-719 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Praga
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście
Pierwszy Urząd Skarbowy w Warszawie – Śródmieściu obsługuje mieszkańców dzielnic Śródmieście (na północ od Al. Jerozolimskich) i Żoliborz.
Urząd Skarbowy
ul. Lindleya 14
02-013 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście I
Drugi Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście
Urząd Skarbowy
ul. Jagiellońska 15
03-719 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście II
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście
Trzeci Urząd Skarbowy w Warszawie – Śródmieściu obsługuje mieszkańców dzielnic Śródmieście (na południe od Al. Jerozolimskich) i Ochota.
Urząd Skarbowy
ul. Lindleya 14
02-013 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście III
Urząd Skarbowy Targówek
Urząd Skarbowy w Warszawie – Targówku obsługuje mieszkańców dzielnic Białołęka i Targówek.
Urząd Skarbowy
ul. Dąbrowszczaków 14
03-482 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Targówek
Urząd Skarbowy Ursynów
Urząd Skarbowy w Warszawie – Ursynowie obsługuje mieszkańców dzielnic Ursynów i Wilanów.
Urząd Skarbowy
ul. Wynalazek 3
02-677 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Ursynów
Urząd Skarbowy Wawer
Urząd Skarbowy w Warszawie – Wawrze obsługuje mieszkańców dzielnic Rembertów, Wawer i Wesoła.
Urząd Skarbowy
ul. Ludwika Mycielskiego 21
04-379 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Wawer
Urząd Skarbowy Wola
Urząd Skarbowy w Warszawie – Woli obsługuje mieszkańców dzielnicy Wola.
Urząd Skarbowy
ul. Powstańców Śląskich 2D
01-381 Warszawa
Pozostałe informacje na temat Urzędu Skarbowego Wola
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie obsługuje mieszkańców dzielnic Bemowo, Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Żoliborz.
Urząd Skarbowy
ul. Mazowiecka 9
00-052 Warszawa
Pozostałe informacje na temat tego Urzędu
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie obsługuje mieszkańców dzielnic Białołęka, Bielany, Mokotów, Praga – Południe, Praga – Północ, Rembertów, Targówek, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów i Wola.
Urząd Skarbowy
ul. Stawki 2
00-193 Warszawa
Pozostałe informacje na temat tego Urzędu
Informacje na temat Warszawy
Warszawa jest największym miastem w Polsce położonym w środkowo-wschodniej części kraju nad Wisłą na Nizinie Środkowomazowieckiej. Jest to również stolica Polski oraz województwa mazowieckiego. Liczba mieszkańców sięga tu 1 miliona 173 tysięcy mieszkańców ( dane na 30 września 2014 roku). Ze względu na swoją powierzchnie – prawie 512 km 2 wyszczególniamy tu aż kilkanaście placówek administracji skarbowej.
Rozliczenie PIT w Warszawie
Aby złożyć PIT w stolicy w pierwszej kolejności należy zapoznać się z zasięgiem terytorialnym placówek aby określić pod który z oddziałów płatnik podlega. Deklarację podatkową możemy złożyć w odpowiedniej placówce osobiście, wysłać w postaci listu, skorzystać z jednego z dziewięciu dostępnych na terenie miasta PITomatów lub złożyć drogą elektroniczną w postaci e-deklaracji.
Deklaracje składane tradycyjnie, na papierowym formularzu należy przedstawić w Urzędzie Skarbowym w Warszawie, wraz z odpisem. Oryginał zostaje w urzędzie, odpis z pieczątką potwierdzającą datę złożenia dokumentów płatnik zabiera jako formę potwierdzenia napłynięcia PIT-u. Deklarację w ten sposób, jak wcześniej wspomniano, płatnik może złożyć bezpośrednio sam lub za pośrednictwem osoby drugiej. Nie ma obowiązku mówiącego, że deklarację płatnik zobowiązany jest składać osobiście. Warto jednak upewnić się, że deklaracja została przez Nas podpisana i poprawnie wypełniona zanim poprosimy aby ktoś w Naszym imieniu ją złożył.
Dokumenty podatkowe podatnik może nadać w postaci listu pocztą lub firmą kurierską. Komplet dokumentów należy przesłać na adres odpowiedniego oddziału Urzędu Skarbowego w Warszawie. Podatnik decydując się na tę formę złożenia zeznania podatkowe winien jednak pamiętać, że data złożenia dokumentów w placówce jest różna w zależności od pośrednika na jakiego się zdecyduje. Datą złożenia dokumentów za pośrednictwem firmy przesyłkowej jest data napłynięcia dokumentów do placówki. Korzystając z usług Poczty Polskiej, płatnik składa dokumenty z datą stempla pocztowego na kopercie.
PITomaty w Warszawie
PITomaty zwane również urzędomatami są to maszyny, które pozwalają na szybkie i bezpieczne złożenie dokumentów podatkowych. Odbywa się to poprzez wprowadzenie do automatu numeru NIP płatnika a następnie wybranie z listy formularza który zostaje nadany. Po umieszczeniu dokumentów w PITomacie, płatkowi drukowane zostaje potwierdzenie złożenia deklaracji.
Rozliczenie PIT przez Internet
Najnowocześniejszą metodą, a zarazem najbardziej polecaną przez Ministerstwo Finansów jest składanie zeznań podatkowych drogą elektroniczną. Odbywa się to za pośrednictwem aplikacji, którą petent może bezpłatnie pobrać z oficjalnej strony Ministerstwa. E-deklaracja posiada tę przewagę nad pozostałymi metodami, że jest najszybciej rozliczana, ze względu na fakt, że jest automatycznie wprowadzana do systemu. Papierowe deklarację podatkowe, w pierwszej kolejności muszą zostać wprowadzone ręcznie przez pracowników administracji skarbowej aby mógł zostać zwrócony nadpłacony podatek. Ponad to e-deklaracja wspiera płatnika w prawidłowym oraz poprawnym wypełnieniu deklaracji podatkowej. Odbywa się to przede wszystkim przez etapowe wypełnianie dokumentu, które pozwala na niepomięcie żadnej rubryki, oraz automatycznie po wprowadzeniu danych wylicz wartość podatku, co zmniejsza ilość pojawiających się błędów rachunkowych. Warto tu nadmienić, że to właśnie województwo mazowieckie prowadzi pod względem ilości deklaracji składanych drogą elektroniczną. Tutejsi płatnicy przekonali się o poprawności oraz bezpieczeństwie działania aplikacji.
Bez względu na dobór metody, płatnik zobowiązany jest do terminowego złożenia dokumentów podatkowych w Urzędzie Skarbowym w Warszawie. Termin ten upływa 30 kwietnia. Nie złożenie dokumentów w wyznaczonym terminie traktowane jest jako uchylenie się od obowiązku podatkowego względem Skarbu Państwa. Postępowanie to karane jest grzywną pieniężną, dodatkowo przypominamy, że również spóźnienie się ze złożeniem dokumentów karane jest odsetkami.