Jak rozliczyć PIT w Elblągu?

Mieszkańcy naszego kraju tradycyjnie lubią zostawiać rozliczenie PIT na sam koniec okresu rozliczeniowego. Nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać, który urząd obejmuje ich swoim zasięgiem i do kiedy należy złożyć właściwe deklaracje.  Ponieważ rozliczenie PIT dotyczy praktycznie nas wszystkich, przedstawiamy krótkie przypomnienie, jak i do kiedy należy je złożyć. Rozliczenie PIT

Jak złożyć PIT w Elblągu?

Istnieje kilka sposobów na złożenie rocznych deklaracji PIT w Elblągu, m.in.:

mail Przez Internet
Wystarczy wejść na stronę urzadskarbowy24.pl/pit. Zaletą skorzystania z takiej formy rozliczenia jest to, że na pewno nie popełnimy błędu w obliczeniach, system uwzględni także przysługujące nam ulgi, a dodanie załączników nie będzie stanowiło żadnego problemu. Po zakończeniu wypełniania deklaracji możemy całość wydrukować lub złożyć natychmiast przez Internet.
komputerDarmowy program do PIT
Program, który instalujemy na dysku komputera (można go pobrać klikając tutaj). Podobnie jak w przypadku rozliczenia przez stronę internetową, jest to bardzo wygodny sposób na wypełnienie deklaracji PIT. Po jej wypełnieniu, można dokument wydrukować lub wysłać bezpośrednio do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.
urzednikBezpośrednio w Urzędzie Skarbowym
W US składamy wydrukowany i wypełniony formularz. Można to zrobić na przykład za pomocą tego programu do PIT. Adres urzędu skarbowego znajduje się tutaj:
https://urzadskarbowy24.pl/urzad-skarbowy-elblag/
Warto wiedzieć, że PIT może za nas złożyć inna osoba, której udzieliliśmy pisemnego pełnomocnictwa.
listPoczta Polska lub kurier
Wydrukowaną i wypełnioną deklarację (możesz to zrobić za pomocą tego programu) należy wysłać listem poleconym. W takiej sytuacji decyduje data stempla pocztowego. W przypadku przesyłania PIT kurierem, decyduje data doręczenia, jeżeli więc zostało mało czasu, warto zastanowić się, czy przesyłka dotrze na czas.

Więcej informacji na temat możliwości złożenia PIT znajdziesz tutaj.

Najpopularniejsze ulgi i odliczenia

Rozliczenie PIT ze współmałżonkiem
Rozliczenie PIT jako rodzic samotnie wychowujący dziecko
Odliczanie kosztów dojazdu do pracy
Ulga prorodzinna
Ulga za internet
Ulga za oddaną krew
Ulga rehabilitacyjna
Dowiedz się więcej o sposobach na obniżenie podatku.

Do kiedy należy złożyć rozliczenie PIT?

Nieprzekraczalnym terminem, do którego należy złożyć roczne deklaracje PIT, jest koniec czwartego miesiąca roku, który następuje po roku rozliczeniowym. Mówiąc krótko – PIT-y składamy do końca kwietnia. Jeżeli ostatni dzień kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, mamy jeszcze możliwość złożenia deklaracji w najbliższy dzień roboczy. Dotyczy to najpopularniejszych formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Terminy składania pozostałych deklaracji znajdziesz w tym artykule.

Kary za złożenie PIT po terminie

Prawo podatkowe przewiduje słone kary za spóźnienie się ze złożeniem rozliczenia. Każda sprawa jest jednak rozpatrywana indywidualnie, a to ile zapłacimy kary, zależy od kilku czynników. Sama wysokość grzywny może wynieść od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Niekiedy urzędnicy zamiast grzywny, mogą nam wlepić mandat skarbowy, którego kwota może sięgnąć maksymalnie dwukrotności pensji minimalnej. Dodatkowo, jeżeli mamy do zapłacenia podatek, doliczone zostaną nam odsetki. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

PIT

Powiązane artykuły